plastifikator-dlya-betonaЗвичайний кварцовий пісок є найбільш широко застосовуваним дрібним заповнювачем. Відходи щебеневого виробництва – дрібні частки граніту, доломіту, мармуру і т.п. (відсіви подрібнення), зола-виносу, дрібна фракція шлаків також відносяться до цієї групи. Роль дрібного заповнювача не обмежується економією цементу, як найбільш дорогого і дефіцитного компонента бетонної суміші.


Дрібний заповнювач забезпечує збільшення щільності структури (особливо важливо для важких бетонів), підвищує пластичність суміші, зменшує водовідділення і розшарування сумішей, кількість тріщин у виробах і робить їх поверхню більш гладкою. Однак надлишок дрібного заповнювача, і особливо його пилоподібної складової, знижує міцність бетону.

Дрібний заповнювач впливає на формування мікроструктури бетону внаслідок того, що пісок при взаємодії з цементним тістом змінює величину водоцементного відношення бетонної суміші. Крім того, дрібний заповнювач сприяє формуванню макроструктури цементного каменю, оскільки оптимальна товщина цементної плівки на поверхні зерен крупного заповнювача визначається крупністю піску.

В силікатних бетонах дрібний заповнювач, крім власне прямого призначення – заповнення об'єму штучного конгломерату, виконує ще одну важливу роль – поверхневі шари його зерен реагують з в'яжучими речовинами з утворенням гідросилікатів кальцію, що сприяють зміцненню структури штучного каменю.

Дрібні пористі заповнювачі, застосовувані в легких бетонах поряд з крупними (наприклад, керамзитом), дозволяють досягти менших значень середньої густини бетону в порівнянні з бетоном на кварцовому піску. Разом з цим пористі заповнювачі мають досить високу водопотребу, що в 2...3 рази перевищує водопотребу щільних пісків, і це приводить до підвищеної витрати води.

Функціональне призначення крупного заповнювача в бетоні пов'язане з утворенням твердого кістяка (каркаса), що є основою для формування структури штучного каменю і визначає його здатність витримувати експлуатаційні навантаження. Недостатня міцність виробу (при якісному в'яжучому) може пояснюватись нестачею в бетоні крупного заповнювача. Надлишок крупної фракції заповнювача в суміші приводить до того, що поверхня виробів та їх грані стають пористими і нерівної форми, а при транспортуванні готових виробів збільшується кількість бою. Зі збільшенням розмірів зерен крупного заповнювача міцність виробів зростає.

Вид крупного заповнювача і його кількість впливає на макроструктуру бетону, тобто на структуру "розчинова частина – заповнювач". При використанні крупного заповнювача в кількості 50...60% від загальної маси суміші зазвичай утворюється щільна структура важкого бетону з найбільшою міцністю.

Використання крупних пористих заповнювачів зменшує середню густину бетону і його теплопровідність. Однак пористі заповнювачі внаслідок особливостей своєї структури мають невисоку міцність що, як правило, нижча за міцність цементного розчину. Введення їх у бетон призводить до зниження його міцності порівняно зі звичайним важким бетоном на міцних щільних заповнювачах, причому тим сильніше, чим більшим є вміст заповнювача і меншою його густина. Такий бетон (легкий бетон) використовують у конструкціях для огородження, для теплоізоляції, при цьому також зростає коефіцієнт конструктивної якості матеріалу, що характеризує відношення міцності до середньої або відносної густини.

Водопоглинання пористого заповнювача істотно впливає на водовтримуючу здатність бетонної суміші, зменшуючи схильність до розшаровування в литих і рухливих сумішах і дозволяючи застосовувати суміші з високим водоцементним відношенням. Це має велике значення для одержання конструктивно-теплоізоляційних легких бетонів. Разом з тим легкобетонні суміші жорсткої консистенції схильні до розшаровування при вібруванні.

При одержанні спеціальних бетонів, наприклад, радіаційно-захисних, використовують заповнювачі, що відрізняються високою щільністю або високим вмістом хімічно зв'язаної води. У даному випадку заповнювач додатково виконує функцію захисного компонента бетону.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd