gravij1Гравій – це обкатані уламки гірських порід крупністю від 5 до 70 (80) мм, утворені в результаті природного руйнування (вивітрювання). В ньому можуть утримуватися зерна високої міцності, наприклад гранітні, і слабкі зерна пористих вапняків. Звичайно він містить домішки пилу, глини, іноді й органічних речовин, а також піску. При великому вмісті піску (25...40%) такий матеріал називають піщано-гравійною сумішшю або гравелистим піском.

Зерна гравію, як правило, мають округлу форму з гладкою поверхнею, що перешкоджає міцному зчепленню з цементним розчином, внаслідок чого міцність бетону знижується. Для бетону бажана малообкатана (щебенеподібна) форма зерен гравію; малопридатна яйцеподібна (обкатана), ще гірше – пластинчаста або лещадна. Внаслідок недостатнього зчеплення з цементним розчином гравій не використовують у бетонах, що мають міцність при стиску понад 30 МПа. Крупні фракції гравію використовують для подрібнення на щебінь.

У гравії допускається не більш 1 % (за масою) глинистих, мулистих, пилоподібних домішок, кількість яких визначають відмулюванням. Вміст органічних домішок у гравії встановлюють, як і в піску, колориметричним методом. Якщо в гравії кількість домішок більша припустимої, то його промивають водою.

Гравій додає бетонній суміші більшу рухливість ніж щебінь, оскільки створює менше тертя між цементним розчином і зернами заповнювача. Гравій має менший об'єм порожнин через обкатаність зерен і менше тертя при укладанні. До недоліків гравію відноситься відносно слабке зчеплення з цементним розчином. Крім того, він більше забруднений глинистими, мулистими й органічними домішками, що негативно позначається на властивостях бетону.

В природі зустрічаються готові суміші піску і гравію. У цих випадках необхідно перевіряти сталість складу і відповідність піщаної і гравійної частин існуючим стандартам. Якщо склад суміші придатний для бетону і зберігається незмінним, то суміш можна не розсіювати, але найчастіше суміші за складом не постійні і їх доводиться розділяти на пісок і 2...3 фракції гравію.

Our website is protected by DMC Firewall!