osnovnyie-svoystva-graviya-po-gostЗаповнювачі можуть поставлятися рядовими (із природним зерновим складом), сортованими (з обмеженими розмірами) і фракціонованими (у вигляді окремих фракцій). Зерновий склад є однофракційним, якщо найменша і найбільша крупність його зерен близькі і відповідають розмірам стандартного ситового набору. Зерновій склад називають безперервним, коли при послідовному просіванні проби заповнювача крізь стандартний набір сит одержують залишки на всіх ситах.

Якщо деякі проміжні фракції відсутні, то зерновий склад називають переривчастим. При змішуванні різних фракцій пустотність заповнювача, як правило, зменшується внаслідок того, що дрібні зерна можуть розміщуватись в проміжках між крупними зернами і, таким чином, більш компактно заповнювати об'єм. Найбільш щільна суміш двох фракцій заповнювача буде досягнута в тому випадку, коли розмір зерен однієї з них майже в 6,5 разів менше розміру іншої фракції, а присутність зерен проміжних фракцій небажана.

З іншого боку, хоча суміші з переривчастим складом при виключенні фракцій середніх розмірів і забезпечують меншу пустотність, однак при їхньому застосуванні для одержання визначеної рухливості бетонної суміші товщина обмазки зерен цементним тестом повинна бути більшою, ніж у сумішах з безперервним зерновим складом, причому це особливо характерно в умовах, коли зростає обсяг дрібної фракції, а отже, і питома поверхня заповнювача. У результаті збільшується витрата цементу на обмазку зерен і зменшується можливість економії цементу за рахунок зменшення пустотності заповнювача. Крім того, суміші з переривчастим зерновим складом схильні до розшарування, що негативно позначається на однорідності бетону.

sklad-pisku 

Рис. 1. Область зернового складу піску, допустимого для бетону

Ідеальна крива зернового складу підбирається з умови, щоб кількість порожнин у суміші і сумарна поверхня зерен потребували мінімальної витрати цементу для одержання визначеної рухливості бетонної суміші і міцності щільного бетону. При підборі співвідношення зерен різних розмірів по ідеальній кривій виходять найбільш рухливі суміші при тій самій витраті цементу, менше схильні до розшаровування.

На практиці підбір складу заповнювачів точно по ідеальній кривій вимагає додаткових операцій по розсіву піску та щебеню. Частина матеріалу окремих фракцій може виявитися зайвою, а для поповнення інших фракцій іноді потрібне додаткове подрібнення. Тому на практиці подібна методика не одержала поширення.

 sklad-schebenyu

Рис. 2. Зерновий склад щебеню (гравію)

На будівельних об'єктах або заводах збірного залізобетону зерновий склад заповнювача підбирають з урахуванням рекомендацій стандарту (рис. 1, 2), використовуючи реальні пісок і щебінь і встановлюючи таке співвідношення між ними, щоб крива зернового складу по можливості наближалася до ідеальної кривої, однак припустимі деякі відхилення. Деяке погіршення зернового складу в цьому випадку легко компенсується або дуже незначним підвищенням витрати цементу, або більш ефективним способом ущільнення бетонної суміші, при цьому досягається помітне спрощення технології і зниження вартості бетону.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd