injekcijni-rozchynyСпеціальними називають розчини, що застосовуються для надання поверхням особливих властивостей, обумовлених умовами їх роботи. Спеціальні розчини класифікуються за призначенням. Розрізняють розчини для влаштування підлог, вогне- і жаростійкі, кислототривкі, водонепроникні, гідро- і теплоізоляційні, акустичні, радіаційностійкі, ін'єкційні, тампонажні тощо. Властивості і склади спеціальних розчинів, матеріалів, що застосовуються визначаються їх видом.

Для влаштування підлог загального призначення як у промислових, так і в житлових приміщеннях застосовують цементно-піщані розчини. Основою для укладання таких розчинів виступають міжповерхові залізобетонні плити перекриття, шари бетону і цементно-піщані стяжки. Розчини для підлог ділять на марки за міцністю (М150...М400). Для влаштування стяжок використовують розчини марок М150...М200 (співвідношення цемент:пісок за масою – 1:3, 1:2,8, В/Ц=0,55...0,48, відповідно), для цементно-піщаних покрить – М300...М400 (1:2,4, 1:2, В/Ц = 0,4...0,3, відповідно). Рухливість розчинів для стяжок 11...13 см, складів для покрить – 3...4 см. Розчини для підлог достатню міцність набирають у вологих умовах протягом 7...10 діб.

Вогнестійкі штукатурні розчини забезпечують захист металевих і залізобетонних конструкцій від пожежі. Такі штукатурки повинні витримувати температуру до 1200°С без лущення і плавлення протягом 0,5...4 год. Варіантом вогнестійких розчинів можуть бути склади на основі перліту і гранульованої мінеральної вати. Гіпсові вогнестійкі розчини мають склад (за об'ємом гіпс:перліт:мінеральна вата): 1:2:0,33; 1:3:1; 1:6:3. Склади цементних вогнестійких розчинів, відповідно: 1:4:1,7; 1:6:3; 1:7,5:4. Жаростійкі розчини одержують на основі портландцементу, а також дисперсного наповнювача і піску з жаростійких матеріалів (бою жаростійкої або звичайної цегли).

Кислотостійкі розчини одержують, змішуючи кислотостійкі заповнювачі і дисперсні наповнювачі з кремнефторидом натрію і рідким склом. Як заповнювачі кислотостійких розчинів застосовують кварцовий пісок, а також піски, отримані подрібненням граніту, андезиту й інших порід. Наповнювачами можуть бути тонкомолотий кварцовий пісок, маршаліт та інші кремнеземисті порошкоподібні матеріали. Вміст кремнефтористого натрію, необхідного для прискореного твердіння рідкого скла, складає близько 15% його маси. Для підвищення водостійкості кислотостійких розчинів вводять активні мінеральні добавки – трепел, опоку, діатоміт тощо.

Водонепроникні розчини використовують для гідроізоляції будівельних конструкцій. Такі розчини мають підвищену густину за рахунок використання ущільнюючих добавок: нітрату кальцію (1...2% від маси цементу), алюмінату натрію (2...3%), хлориду заліза (ІІІ) (1...2%). Крім звичайних в'яжучих (портландцементу, шлакопортландцементу) ефективне використання безусадочних і розширних (водонепроникний розширний цемент, гіпсоглиноземистий розширний цемент та ін.). Як базовий склад застосовують цементно-піщані розчини (1:2...3, В/Ц < 0,4). Підвищити водонепроникність цементно-піщаних складів можна замішуючи їх водним розчином калієвого рідкого скла РС (вода: РС=5...10:1), а також використовуючи добавки бітумних емульсій, латексів, гідрофобізуючих і пластифікуючих ПАР.

Теплоізоляційні й акустичні розчини характеризуються використанням легких пористих пісків: перлітового, пемзового, шлакового, керамзитового. Склади теплоізоляційних штукатурок з перлітовим піском на цементному в'яжучому – 1:2, 1:4, 1:9 за об'ємом; на гіпсовому – 1:2,3, 1:4, 1:9; на вапняному – 1:3, 1:4. Густина акустичних розчинів на перлітовому піску – від 600 до 1200 кг/м3, коефіцієнт звукопоглинання 0,5, склад – 1:4. Крупність зерен піску 3...5 мм.

Радіаційнозахисні розчини застосовують для штукатурення рентгенівських кабінетів і приміщень, у яких ведуть роботи із радіоактивними ізотопами. Середня густина таких розчинів 2200 кг/м3 і більше. У якості в'яжучих у таких розчинах застосовують портландцемент або шлакопортландцемент, а заповнювачами виступають барит, магнетит або інші важкі породи у вигляді піску і пилу з зернами не більше 1,25 мм.

Ін'єкційні розчини служать для заповнення каналів попередньо напружених залізобетонних конструкцій при натягу “на упори” з метою забезпечення спільної роботи арматури з бетоном і захисту її від корозії. Марка ін'єкційних розчинів по міцності повинна бути не менше М300, а водовідділення – не більше 2%.

Our website is protected by DMC Firewall!