vibruvannya-betonuУщільнення бетонної суміші є основною технологічною операцією при бетонуванні, від якості якої в основному залежить щільність і однорідність бетону, а отже, його міцність і довговічність. Метод віброущільнення полягає в передачі коливань на бетонну суміш від джерела механічних коливань. Під дією вібрації відбувається розрідження бетонної суміші, її щільне укладання в опалубці конструкції і видалення повітря, яке міститься в бетонній суміші.

Ущільнення бетонної суміші може виконуватись глибинними, поверхневими або зовнішніми вібраторами, які навішуються на опалубку. Глибинні вібратори занурюються вібруючим робочим наконечником (корпусом) у бетонну суміш і передають їй коливання. Поверхневі вібратори встановлюються на поверхні укладеної бетонної суміші і передають їй коливання через робочий майданчик. Зовнішні вібратори передають коливання бетонній суміші через опалубку.

Випускаються вібратори електромеханічні і пневматичні. Останні варто застосовувати у вибухонебезпечних умовах (наприклад, у шахтному будівництві), а також у тих випадках, коли відсутня електроенергія на будівельному майданчику.

Ефективність ущільнення бетонної суміші і продуктивність глибинного вібратора визначаються його радіусом дії, параметрами вібрування (частота й амплітуда коливання) і конструктивними параметрами (діаметр і довжина вібронаконечника, маса), простотою і надійністю в експлуатації, зносостійкістю. Вібратор вибирається залежно від характеру бетонованої конструкції і її армування.

Ущільнення бетонної суміші можна вважати достатнім, якщо спостерігається припинення осідання бетонної суміші, покриття крупного заповнювача розчином, поява цементного молока на поверхні і у місцях контакту з опалубкою. Крім того, спостерігається припинення виділення великих пухирців повітря на поверхні. Чим більша товщина віброваного шару, тим довшим повинне бути вібрування, тому що потрібно більше часу для виділення пухирців повітря, які знаходяться глибоко.

Поверхневе вібрування рекомендується застосовувати при ущільненні бетонної суміші, яка укладається в підготовку під підлогу, плити перекриттів, дорожні покриття і подібні конструкції, товщина яких не перевищує 25 см для неармованих конструкцій або конструкцій, армованих легкою сіткою.

При товщині покриття більшій 25 см або при наявності арматури ущільнення суміші варто виконувати з застосуванням глибинних вібраторів з наступним проходженням поверхневими вібраторами для ущільнення верхніх шарів, вирівнювання і загладжування поверхні.

Поверхневе вібрування може виконуватись за допомогою віброрейок, вібробрусів і поверхневих площинних вібраторів.

Зовнішню вібрацію опалубки (форми) можна ефективно застосовувати при бетонуванні вертикальних тонкостінних монолітних конструкцій балок, ригелів, стін, резервуарів і подібних.

Зовнішнє вібрування рекомендується застосовувати додатково до глибинного вібрування в місцях, насичених арматурою, у кутах опалубки і в інших випадках, коли в бетонну суміш неможливо опустити глибинний вібратор і ущільнення змушені вести вручну.