superplastyfikator-do-betonu-ch4При монолітному бетонуванні і виготовленні густоармованих конструкцій важливо, щоб бетонна суміш мала максимальну рухливість і ущільнювалася без застосування значних вібраційних впливів, при цьому забезпечуючи підвищені міцнісні і деформативні властивості. Бетони, що відповідають вказаним вимогам називають литими і самоущільнюваними. Литими вважаються бетони виготовлені із сумішей рухливістю 15...22 см. 

Такі суміші здатні вільно текти і безперешкодно обтікати арматуру, проходки і закладні деталі, а також цілком заповнювати складні конфігурації конструкції.

Внаслідок високого водовмісту, одержання литих бетонів, що задовольняють необхідним властивостям, в умовах виробництва технологічно складніше, ніж готування бетонів нормальної консистенції. Основними проблемами, що виникають при виготовленні і використанні литих бетонів, є: водо- і розчиновідділення, котрі перешкоджають якісному укладанню й ущільненню конструкцій; підвищені витрати цементу як наслідок високого водовмісту; низька здатність зберігати рухливість у часі; підвищені усадочні деформації, повзучість і тепловиділення бетону; низька якість при формуванні відповідальних густоармованих конструкцій.

Для забезпечення зв'язності литої бетонної суміші рекомендується проводити спеціальні заходи, що підвищують водоутримуючу здатність: збільшувати вміст піску в бетонній суміші до 40...50% від маси заповнювача; обмежувати значення В/Ц для запобігання водовідділення і розшарування цементного тіста; застосовувати суперпластифікатори повітровтягувальні або спеціальні водоутримуючі добавки (бентонітові глини, кремнегель); використовувати цементи з достатньою водоутримуючою здатністю.

Досить дієвим прийомом є введення в литі бетонні суміші золи-виносу ТЕС. Використання золи-виносу дозволяє отримати литі бетони при такій же витраті цементу, як і при виробництві помірно рухливих сумішей.

Ефективність використання литих бетонних сумішей у будівництві значно підвищується із застосуванням суперпластифікаторів (багатофункціональна комплексна добавка CH4) або пластифікаторів підвищеної ефективності (модифікованих технічних лігносульфонатів (ЛСТ-М) і їх аналогів). Застосування таких добавок дозволяє отримати литі бетони зі зниженою витратою води і забезпечити необхідну водоутримуючу здатність, набір розпалубочної міцності через 4...4,5 год. при температурі повітря 20…25oС, збереження рухливості протягом 40...50 хв і більше.

Високотехнологічним різновидом литих бетонів є самоущільнювані бетони (Self-Compacting Concretes), тобто бетони на основі сумішей, здатних без вібрації заповнювати форми й опалубку будь-якої конфігурації при підвищеній однорідності та відсутності схильності до утворення мікротріщин. Такі бетонні суміші характеризуються рухливістю більше 22 см.

beton-plastyfikator1

Рис. 1. Методи забезпечення самоущільнення бетонних сумішей (за H.Okamura, K.Ozawa, M. Ouchi), СП – суперпластифікатор

Виготовлення самоущільнюваних бетонів можливо при комплексному використанні розглянутих прийомів одержання литих бетонів, застосуванні найбільш ефективних суперпластифікаторів (рис. 1).

Головні переваги литих і самоущільнюваних бетонів полягають в можливості з їх допомогою знизити енергозатрати і затрати праці, поліпшити умови праці при виконанні бетонних робіт внаслідок зниження шумових і вібраційних впливів.

Для укладання литих і самоущільнюваних сумішей при монолітному бетонуванні широко використовують бетононасоси. Пластифікатори, різко зменшуючи водопотребу литих сумішей, разом з тим поліпшують здатність їх до перекачування, знижують необхідний тиск і зменшують його втрати.

Our website is protected by DMC Firewall!