Made-in-Germany-m1За понад століття лейбл "зроблено в Німеччині" переживав злети і падіння, однак попри всі скандали він залишається своєрідним знаком якості німецьких товарів і послуг. Насправді лейбл "Made in Germany" - не німецький винахід. Він з'явився завдяки британцям: ухвалений у Лондоні 23 серпня 1887 року закон вимагав, щоби кожна індустріальна нація, яка хотіла торгувати з Великобританією, вказувала на своїх виробах їхнє походження.

 


Таким чином британці хотіли захистити свій ринок від конкурентів, а споживача - від підробок. І зробили послугу іншим країнам, а передусім Німеччині.

Перевага мимоволі

"Таке нововведення було спрямовано передусім на Німеччину, оскільки німців підозрювали у підробці британської продукції, - розповів у розмові з Deutsche Welle історик Вернер Абельсгаузер (Wener Abelshauser) з Університету Білефельда. - І в першу чергу це стосувалося ножиць і ножів із Золінгена, але також саксонських машин".

Абельсгаузер говорить, що британці хотіли "одним пострілом убити відразу кількох зайців". Їм ішлося не лише про захист британського споживача від дешевих підробок. Німецьке машинобудування вже тоді почало перетворюватися на серйозного гравця на ринку. А так непримітний ярлик створив би негативний імідж німецьким товарам.

Made-in-Germany-m2

Німці відомі, як вправні інженери

Однак сталося зовсім не так, як гадалося. Лейбл "Made in Germany" поступово перетворився на ознаку особливо високої якості. Щоправда, до того моменту минув не один рік. 1914 року розпочалася Перша світова війна, і вироблені в Німеччині товари підпали під заборону для продажу на ринках, які контролювалися британцями та їхніми союзниками.

Лише після Другої світової війни лейбл "Made in Germany" став тим, чим він є сьогодні. Тоді стало зрозуміло, що Німеччина на відміну від Сполучених Штатів Америки робить ставку не на випуск масового товару, а на якісну, орієнтовану на конкретного споживача продукцію, пояснив Абельсгаузер.

Світовий лейбл номер один

Висока репутація зберігається за "Made in Germany" до сьогодні. Навесні 2017 року статистичний інтернет-портал Statista розпитав споживачів 52 країн світу (які представляють 90 відсотків населення планети), що вони думають про вироблені в Німеччині товари, порівняно з іншими. Респондентів попросили розташувати бренди "Made in…" за рейтингом.

Результати здивували соціологів: "Made in Germany" вийшов на перше місце. За ним опитані розташували "Made in EU" - зроблені в ЄС товари, на третьому місці - зроблені в Швейцарії. Лише на четвертому місці опинилася продукція німецької конкурентки - Великобританії. Далі у першій десятці - "зроблене в" Швеції, Канаді, Італії, Японії, Франції та США. А ось "Made in China" посідає 49 сходинку з 50.

Крім того, дослідники з'ясували, що найвище німецькі товари цінують у 13 країнах світу - Бельгії, Іспанії, Греції, Казахстані, Туреччині, Арабських Еміратах, Саудівський Аравії, Катарі, Кенії, ПАР, Перу та Південній Кореї.

"Дизельний" удар по репутації

У 2015 Німеччина ледь не загубила репутацію свого лейблу "Made in Germany": тоді виявилося, що понад 11 мільйонів автомобілів Volkswagen було обладнано недосконалою системою контролю за викидами дизельних двигунів. Скандал із судовими позовами у США загрожував збитками всій автомобільній галузі Німеччини, поставивши під удар репутацію всіх німецьких автовиробників. Врегулювати ситуацію політики та бізнесмени намагаються й досі: ще один символ німецької якості - дизельний двигун - домовилися модернізувати.

Made-in-Germany-m3

Дизельний скандал ледь не загубив лейбл "Made in Germany"

"Автомобільна промисловість несе бісову відповідальність за відновлення довіри та виправлення помилок. Жахливо, що автомобілі можуть завдати шкоди лейблу "Made in Germany". Ця криза перетворилася на тягар для всієї економіки," - звертався до автовиробників міністр транспорту ФРН Александер Добріндт (Alexander Dobrindt).

На думку гендиректора Німецького інституту економічних досліджень (DIW) Марселя Фратцшера (Marcel Fratzscher), криза засвідчила, що лейбл "Made in Germany" вже не є уособленням новацій і технічного прогресу, як це було в часи промислової революції в Європі. "В автоіндустрії це помітно, наскільки довго підтримувалися старі технології. Увесь цей лейбл "Made in Germany" надзвичайно залежить від автомобільної індустрії", - додав Фратцшер.

Вустами споживачів

Утім, за дослідженням Statista, у покупців лейбл "Made in Germany" асоціюється не лише з автомобілями. Найпопулярнішою групою товарів з Німеччини, виявилися, як не дивно, продукти харчування. Далі покупці з 52 країн світу називають побутову техніку й електроніку, меблі, косметику, одяг і взуття.

За що саме споживачі цінують німецькі товари і з чим асоціюють лейбл "Made in Germany", дослідили у федеральному агентстві Germany Trade & Invest (GTAI). Наприклад, у Росії німецькі товари автоматично сприймають як знак якості. "Вистачає однієї німецької машини (серед обладнання, - Ред.) - і російські підприємства вже обіцяють своїм клієнтам німецьку якість. Готелі приваблюють клієнтів назвами, які звучать по-німецьки. В інтернеті споживачі всіляко розхвалюють німецькі товари. Лейбл "Made in Germany" гарантує в Росії якість і надійність", - говорить співробітник GTAI Бернд Гонес (Bernd Hones), який працює у Москві. Якість і надійність асоціюють із німецькою продукцією і британці, зауважують у GTAI.

""Made in Germany" у Бразилії також вважається гарантією надійності, довговічності та якості", - розповідає Олівер Дене (Oliver Döhne), кореспондент "Germany Trade and Invest" із Сан-Паулу. "Однак готовність платити за це зменшується. Німецькі фірми мали би більше інвестувати в комунікацію, орієнтацію на споживача та гарантійне обслуговування. Серед заможних верств населення німецькі товари дуже популярні, у той час як середній клас знає обмаль німецьких марок", - робить висновок Дене.

У Китаї ж та Індії "Made in Germany" теж користується авторитетом, проте високі ціни відлякують небагатих покупців. "Німецькі вироби не мають успіху там, де перш за все користуються попитом дизайн і стиль. Особливо популярними є німецька техніка, автомобілі та кухні", - констатують у GTAI. Цікаво, що з лейблом "Зроблено в Німеччині" іноземці дедалі частіше асоціюють не лише товари. Октоберфести та різдвяні ярмарки також є яскравою демонстрацією не лише якості, а й різноманіття німецького продукту.

Джерело.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd