betonУ "класичну" трикомпонентну бетонну суміш (цемент, вода, заповнювачі) часто вводять різні добавки, головна мета яких складається в цілеспрямованому позитивному впливі на властивості суміші і затверділого бетону. Такі добавки називають ще модифікаторами, тому що вони як правило дуже істотно змінюють (модифікують) первісні властивості матеріалу. У багатьох випадках для бетонних сумішей введення добавок є обов'язковою умовою досягнення необхідних властивостей.  

Так, якісні литі високоміцні бетони, які використовують в монолітному домобудуванні, не можна отримати без добавок-суперпластифікаторів і активних мінеральних наповнювачів. Дорожній і гідротехнічний бетони, до яких ставляться підвищені вимоги по морозостійкості, щільності, водонепроникності, обов'язково повинні мати у своєму складі ефективні пластифікатори і повітровтягувальні добавки. Для забезпечення ніздрюватої структури теплоізоляційних бетонів вводять піно- та газоутворювачі.

Але навіть якщо необхідні властивості бетону можна досягти раціональним підбором "класичного" складу, введення добавок може істотно поліпшити економіку застосування бетону. Наприклад, за допомогою суперпластифікаторів можна заощадити до 30% цементу і знизити собівартість бетонної суміші на 5...10 $/м3. Введення прискорювачів твердіння дозволяє перейти на безпропарочну технологію виробництва збірних виробів з істотною економією енергозатрат.

Добавки-модифікатори поділяють на два види: хімічні добавки, що вводяться в бетонну суміш у невеликих кількостях (0,005...3% від маси цементу) звичайно у вигляді розчинів разом з водою зачинення, та тонкомолоті мінеральні порошки-наповнювачі з дисперсністю, яка рівна або навіть перевищує тонкість помелу цементу. Такі порошки можуть бути як активними, які реагують з продуктами гідратації цементу і частково замінюють його, так і хімі-чно інертними наповнювачами, які однак беруть участь у процесі формування структури цементного каменю і бетону, ущільнюють його. Тонкодисперсні добавки вводять звичайно в кількості 5...20% від маси цементу.

В останні роки одержують поширення поліфункціональні модифікатори (ПФМ), які дозволяють одночасно керувати комплексом властивостей бетону і бетонної суміші. ПФМ звичайно складаються з кількох хімічних добавок різного призначення, і, можливо, мінеральної добавки. Таке сполучення часто приводить до посилення сумарного ефекту добавок (синергетичному ефекту), а також дозволяє нейтралізувати можливі негативні наслідки застосування окремої добавки (наприклад, водовідділення при використанні суперпластифікатора або підвищену водопотребу бетонної суміші з мінеральною добавкою).

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd