cement2До пуцоланових і композиційних цементів близькі цементи для будівельних розчинів, виготовлені спільним помелом клінкера, активних мінеральних добавок і наповнювачів. Вміст клінкеру в таких цементах повинен бути не менше 20% від маси в'яжучих. В якості добавок-наповнювачів в таких цементах використовують тонкомелені кварцовий пісок, вапняк і ін. Марка цементів для будівельних розчинів звичайно не менше М200. 


Для сучасної кам'яної кладки застосовуються переважно цементні або змішані розчини, що містять вапно чи глину.

Кладочні будівельні розчини повинні мати підвищену пластичність і водоутримуючу здатність. Хоча чисто цементні розчини характеризуються високою міцністю, вони часто не мають цих властивостей. Цементні розчини швидко згущуються внаслідок відсмоктування води цегельною чи бетонною основою, не дають необхідного зчеплення з основою, утворюють мікротріщини в результаті підвищеної усадки.

Ці недоліки значною мірою усуваються при застосуванні пластифікаторів у вигляді добавки вапна чи пластичної глини при виготовленні цементного розчину.

Останнім часом вапно й інші пластифікатори замінюються повітрявтягуючими і поверхнево-активними добавками, що дуже істотно поліпшують властивості цементних мурувальних розчинів. Ефективно також застосувати гідрофобізуючі добавки, що є не тільки пластифікаторами, але і підвищують водостійкість, водонепроникність і морозостійкість розчинів. Ці добавки полегшують також транспортування розчинової суміші за допомогою насосів на верхні поверхи будинків при виробництві кам'яної кладки. Кількість пластифікуючих добавок повинна бути не більше 0,5%, а гідрофобізуючих – не більше 0,3% маси цементу.

У якості активних мінеральних добавок широко використовують гранульовані доменні або електротермофосфорні шлаки.

При виготовленні цементу для інтенсифікації процесу помелу допускається вводити технологічні добавки, що не погіршують якості цементу, у кількості не більш 1% маси цементу.

Основні вимоги до якості цементів для будівельних розчинів наступні (ДСТУ Б В 2.7-124-2004):

- межа міцності цементу при стиску в 28-добовому віці повинна бути не менше 19,6 МПа (200 кгс/см2);
- початок тужавлення цементу повинен наставати не раніше 45 хв., а кінець – не пізніше 12 год. від початку замішування;
- водовідділення цементного тіста, виготовленого при В/Ц = 1,0, не повинно бути більшим 30% за об'ємом;
- зразки з цементу повинні виявляти рівномірність зміни об'єму при випробуванні їх кип'ятінням у воді;
- тонкість помелу цементу повинна бути такою, щоб при просіюванні через сито № 008 проходило не менше 88% маси проби, що просіюється;
- вміст ангідриду сірчаної кислоти SO3 у цементі повинен бути не менше 1,5 і не більше 3,5% маси цементу;
- вміст у цементі лужних оксидів не повинен бути більше 2% маси цементу.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!